Już raz przeżyłem wojnę… słychać z ust najstarszych mieszkańców Domu Miłosierdzia na Ukrainie, gdzie od 2017 roku posługują Siostry Miłosierdzia we współpracy z Ojcami Pasjonistami. Mieszkają tu zarówno osoby starsze, chore jak i niepełnosprawne różnych wyznań i narodowości. Wszyscy oni nie mają siły, by uciekać w bezpieczne miejsce, ale głęboko wierzą, że Ukraina zwycięży.

A dziś jak wygląda ich życie? Każdy pragnie żyć w miarę normalnie, jednak wiadomości napływają z różnych stron i nie sposób ich nie słuchać, bo rodziny podopiecznych mieszkają w różnych częściach Ukrainy. Gdy słychać alarm lotniczy, (a słychać go coraz częściej) Siostry gromadzą wszystkich na korytarzach, zasłaniają okna, gaszą światło a potem słychać tylko szept modlitw… Personel świecki pozostaje w swoich domach z rodziną, Siostry służą pomocą 24/24. Oprócz tego wraz z Ojcem Piotrem odwiedzają chorych i samotnych po domach, na wioskach, choć jest to bardzo niebezpieczne ze względu na pociski ukryte w ziemi oraz dywersantów, którzy krążą po okolicy.

W Domu Miłosierdzia znajduje się też przystanek dla osób, które zmierzają w kierunku Polski. Mogą tu odpocząć, przespać się, najeść, umyć i, co najważniejsze, pokrzepić ducha na dalszą niepewną drogę…

Dzieci, które zostały ewakuowane z Donbasu i mieszkają u Ojców Pasjonistów przychodzą do Sióstr na Świetlicę. Tutaj mogą tak zwyczajnie pobawić się, pośmiać… zapomnieć choć na chwilę o okrucieństwie wojny.

Dziś przygotowania na przyjęcie u Sióstr grupy małych wojennych uciekinierów.

W naszym myślach i modlitwach nieustannie towarzyszymy narodowi Ukraińskiemu. Solidarność ze strony innych ludzi jest dla nich siłą w codziennym zmaganiu się z cieniem wojny. Jeśli chcesz wesprzeć posługę Sióstr, to zapraszamy do wpłat na konto Domu Miłosierdzia. Pieniądze przeznaczone będą zarówno dla osób pozostających Ukrainie jak i na zakup potrzebnych rzeczy dla zmierzających w kierunku Polski.

Numer konta IBAN: PL 51 1160 2202 0000 0004 5684 5248 z dopiskiem: pomoc dla Ukrainy
kod SWIFT: BIGBPLPW