Rwanda to państwo położone w środkowo-wschodniej Afryce, zwane „Krajem tysiąca wzgórz”. Jest to kraj niewielki, powierzchnią zbliżony do województwa lubelskiego. Mieszka w nim aktualnie ponad 12 mln mieszkańców.

Do tego pięknego i górzystego kraju o łagodnym klimacie w 1973 roku przyjechały pierwsze Siostry Miłosierdzia, aby podjąć pracę w parafii w Mukungu, na zaproszenie księdza proboszcza, który był francuzem i dobrze znał pracę sióstr we Francji, w wiosce położonej wysoko w górach.

Od początku Siostry pracowały w grupie międzynarodowej. Pierwsze misjonarki wysłane przez Matkę Generalną pochodziły ze Słowenii, Francji, Hiszpanii i Brazylii. Obecnie w prowincji Afryka Centralna, do której należą kraje: Rwanda, Burundi, Republika Środkowej Afryki pracuje 85 sióstr z 9 krajów: Hiszpanii, Słowenii, Kolumbii, Brazylii, Wietnamu, Polski, Rwandy, Burundi i Kongo.

Mamy 10 wspólnot i posługujemy osobom potrzebującym, prowadząc ośrodki zdrowia, szkołę, przedszkola. Pracujemy w szeroko rozumianym serwisie socjalnym, zajmując się dziećmi niepełnosprawnymi, które w Rwandzie jeszcze nie są objęte pełną opieką i pomocą, a rodziny często wstydzą się tych dzieci i zamykają całymi dniami w domach. Zajmujemy się promocją rodziny, szukając dla nich godnych środków utrzymania poprzez podjęcie pracy. Pomagamy rodzinom, płacąc częściowo czesne, ponieważ szkolnictwo w Rwandzie nie jest darmowe. Rodzice pomagają nam w utrzymaniu czystości w zamian za pobyt dziecka w szkole. W ten sposób czują, że biorą udział w funkcjonowaniu i utrzymaniu szkoły. Pracujemy również w obozie dla uchodźców, którzy z powodu napiętej sytuacji politycznej w Burundii przybyli do Rwandy, szukając pomocy.

Rwanda jest bardzo młodym kościołem. Pierwsi misjonarze, Ojcowie Biali, przybyli tutaj w 1900 r., a już w 1917 zostało wyświęconych dwóch pierwszych kapłanów z Rwandy. Kościół w Rwandzie jest dynamiczny, ale potrzebuje jeszcze pomocy z zewnątrz, aby ugruntować i wzmocnić wiarę. Potrzebuje ludzi, którzy żyją wiarą i głoszą Jezusa, niezależnie od tego, co się robi.

W te realia wpisują się również Siostry Miłosierdzia, niosąc pomoc najbardziej potrzebującym, zapomnianym przez świat, ale, co jest najważniejsze, staramy się zanieść Jezusa, który kocha wszystkich niezależnie od koloru skóry czy sytuacji ekonomicznej, który otwiera swoje ramiona i mówi „Przyjdźcie do mnie wszyscy, a Ja was pokrzepię” (Mt 11, 28). To On pokazał nam, że można zmienić świat, niosąc innym miłość i głosząc Jego Ewangelię.