Na prośbę Zgromadzenia Księży Pasjonistów od maja 2017 roku Ukraina stała się miejscem posługi pierwszych trzech Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo z Prowincji Chełmińsko-Poznańskiej. Wyjechały, by służyć w Domu Miłosierdzia w niewielkim miasteczku – Smotryczu.

We wspomnienie św. Katarzyny Labouré (2 maja) erygowano dom pod Jej wezwaniem. Siostry zostały serdecznie przyjęte przez mieszkańców. To oni sami wskazują osoby, którym należałoby szczególnie pójść z pomocą.

Służba Sióstr na tym terenie wiąże się z posługą duszpasterską i medyczną wśród chorych i samotnych w ich domach. Siostry starają się być z ludźmi w ich codziennych troskach.

Podjęły również posługę wśród dzieci, w świetlicy. Na pierwsze spotkanie przyszło około 30 dzieci. Poprzez wspólne zabawy czy wyprawy w plenerze dzieci poznają Boga i Jego Matkę. Mogą choć na chwilę zrzucić bagaż swoich trudnych doświadczeń i zakosztować radości dzieciństwa.

Każdego dnia z wielkim entuzjazmem i oddaniem Siostry okazują dobroć Boga, który objawia swe miłosierdzie w prostych gestach życzliwości, uśmiechu, pomocnej dłoni.