Wesprzyj projekt placu zabaw na Ukrainie

Na zachodzie Ukrainy, w obwodzie Chmielnickim, leży niewielkie miasto Smotrycz. Mieszka w nim 2000 osób, które na co dzień stawiają czoła trudnej rzeczywistości.

W odpowiedzi na apel biskupa tamtejszej ukraińskiej diecezji, w maju 2017 roku Prowincja Chełmińsko-Poznańska Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo otworzyła Dom w Smotryczu. Trzy Siostry zostały tam posłane, by żyć w bliskości tej bardzo ubogiej społeczności i starać się odpowiadać na jej liczne potrzeby.

Rzeczywistość ekonomiczna Smotrycza jest trudna. Duża liczba mężczyzn emigruje do Polski, by znaleźć pracę, gdyż na Ukrainie okazuje się to niemożliwe. Osoby starsze, które stanowią znaczący procent społeczności miasta, otrzymują bardzo niskie świadczenia, ale dzięki prowadzeniu bardzo prostego stylu życia są w stanie wspomagać finansowo swoje dzieci i wnuki. Smotrycz dysponuje tylko sześcioma miejscami zatrudnienia. Są to: szkoła, przedszkole, przychodnia, dom opieki, stolarnia i zakład wydobycia kamienia.

Często matki są zmuszone samotnie wychowywać dzieci.  Aby odpowiedzieć na potrzeby swoich rodzin, zatrudniają się na kilka godzin dziennie w którymś z miejscowych zakładów lub prowadzą niewielkie gospodarstwo.

Dziedzictwo komunizmu głęboko naznaczyło społeczeństwo, Ludzie w większości wierzą w Boga, ale nie budują na wierze swego codziennego życia. Sytuacja ekonomiczna kraju sprawia, że 37,5% Ukraińców żyje poniżej granicy ubóstwa, co stanowi podstawowy powód emigracji ekonomicznej zarówno młodzieży, jak i dorosłych.

W Smotryczu jedynym miejscem, gdzie dzieci mogą spędzać wolny czas jest boisko z prowizorycznymi bramkami. Na terenie przedszkola jest plac zabaw (z lat 80.), ale dzieci mogą z niego korzystać jedynie w czasie pobytu w przedszkolu.

Naszym marzeniem jest, by stworzyć dla dzieci „oazę radości”, konstruując plac zabaw na terenie należącym do Wspólnoty, gdzie dzieci będą mogły się bawić i w pełni przeżywać swoje dzieciństwo. Budowa tego placu zabaw będzie możliwa dopiero na wiosnę, gdy temperatura powietrza będzie sprzyjać tego rodzaju pracom.

Większość dzieci ma obowiązek pomagania rodzicom w zajęciach domowych, co pozostawia im tylko ograniczony czas na zabawę. W związku z tym jest bardzo ważne, aby ten czas odejścia od codziennych obowiązków był wykorzystany w sposób kreatywny, wspomagający ich rozwój.

Plac zabaw z karuzelą, piaskownicą, dużą drewnianą konstrukcją połączoną ze zjeżdżalnią, huśtawkami, bujakami i przestrzenią do wspinaczki będzie dla dzieci źródłem wielkiej radości. Wierzymy, że ten plac zabaw będzie miejscem, które napełni ich serca wspaniałymi wspomnieniami z dzieciństwa.

Jeśli chcecie wesprzeć nasz projekt – zapraszamy na stronę: www.projets-rosalie.com

Klikając na nasz projekt, można również zobaczyć, ile osób już nas wspiera i ile funduszy jeszcze potrzebujemy. Każda nawet najmniejsza wpłata przyczynia się do tego, że nasze marzenia mogą stać się realne!

Wam wszystkim, którzy przyczynicie się swoim wsparciem do realizacji tego projektu z góry Дякую (Dziękuję)!