„Jesteście przyszłością świata, narodu, Kościoła… Wy macie przenieść ku przyszłości to całe olbrzymie doświadczenie dziejów, któremu na imię „Polska” Św. Jan Paweł II

Zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo od 1850 r. prowadzi Stowarzyszenie Wincentyńskiej Młodzieży Maryjnej – powstało ono na prośbę samej Matki Bożej Niepokalanej Cudownego Medalika podczas objawień św. Katarzynie Laboure w 1830 r. we Francji. Stowarzyszenie zrzesza wielu młodych ludzi z całego świata, którzy pragną być blisko Boga, Maryi i ubogich.

W Statutach WMM Maryjnej czytamy: „Zadaniem Stowarzyszenia jest w szczególności pomoc w integralnym rozwoju młodego człowieka przez wezwanie do pracy nad sobą i kształtowanie postaw obywatelskich”. Dany cel formacji duchowej i patriotycznej staraliśmy się zrealizować podczas Dnia Wspólnoty WMM 29 maja 2021r. pod hasłem: „Cudze chwalicie – swojego nie znacie! Buk otwarty dla młodych WMM”.

Spotkanie rozpoczęliśmy uroczystą Mszą Świętą w Sanktuarium Matki Bożej Bukowskiej Literackiej. Ks. kustosz proboszcz Andrzej Szczepaniak opowiedział o mającym ponad 600 lat wizerunku Matki Bożej oraz przybliżył historie obrazu i jego koronacji zgormadzonym dzieciom i młodzieży z różnych miejscowości, m.in. Lubasza, Kicina, Lwówka. Ze wzruszeniem Proboszcz opowiadał liczne cuda, które dzieją się za wstawiennictwem Matki Bożej Bukowskiej.

Następnie przeszliśmy na plac Reszki 26, by uczestniczyć w kursie pisania ikon prowadzony przez Panią Agnieszkę Matuszewską, Panią Olgę Skórzewską i Panią Marię Serek. Uczestniczy spotkania zapoznali się z metodą pisania ikon oraz z historią powstania ikony Matki Bożej Bukowskiej Literackiej. Panie we wspaniały sposób pokazały piękną metodę modlitwy. Uczestnicy dowiedzieli się, że ikona to dzieło sztuki zrodzone w modlitwie i oprócz bogactwa artystycznego posiada znacznie większe bogactwo duchowe.

W przerwie pisania ikon uczestnicy wspólnie śpiewali pieśni religijno-patriotyczne oraz zapoznali się z wystawą „Najpiękniejsze miejsca w Buku”.

Nie mogło zabraknąć istotnego elementu Dnia Wspólnoty – przedstawienia grup! Każda miejscowość bardzo kreatywnie i humorystycznie przedstawiła działanie swojej wspólnoty. Były plakaty, krótkie scenki, piosenki…

Na zakończenie odmówiliśmy wspólnie Koronkę do Bożego Miłosierdzia oraz Akt Oddania Matce Bożej, a następnie zostały rozdane pakiety podarunkowe od Miasta i Gminy Buk oraz obrazki z Matką Bożą Bukowską Literacką.

Niech Maryja Niepokalana wyprasza Wincentyńskiej Młodzieży Maryjnej wszelkie potrzebne dary i łaski! Niech Bóg będzie uwielbiony za dar radości ze wspólnego spotkania i umocnienia relacji między członkami WMM.

Siostry Miłosierdzia z Buku