Ekumeniczne Spotkanie w Grębocinie, jak młodzi sami określają, ma na celu pogłębianie więzi z Chrystusem Zmartwychwstałym i z ludźmi. Dzięki modlitwie z innymi można poczuć się członkiem jednomyślnej wspólnoty i bliżej Boga. W atmosferze otwartości i gościnności udaje się przekraczać różne bariery, dzielące ludzi uprzedzenia i różnice. To szkoła, gdzie można doświadczyć jak należy wzajemnie przyjmować i obdarować.

Wziąć udział w spotkaniu w Grębocinie koło Torunia, znaczy…
… przeżyć wspaniały weekend z chrześcijanami z całej Polski i nie tylko;
… modlić się razem z młodymi ludźmi śpiewem i w ciszy oraz dzielić się wiarą;
… doświadczyć gościnności rodzin Grębocina i okolic;
… doświadczyć obecność Boga w każdym człowieku;
… odkryć wspólnotę chrześcijan, wejść razem na drogę pokoju, ufności i nadziei między ludźmi…

Modlitwa, podobnie jak w Taizé, wyznacza rytm dnia i gromadzi wokół Chrystusa 3 razy dziennie. Piątkowy wieczór wśród kanonów adorujemy Krzyż, tuląc się do jego ramion. W kolejny wieczór zaproszeni są liczni goście, mieszkańcy Grębocina i chętni, aby razem celebrować liturgię światła.

W sobotę przedpołudniową konferencję biblijną poprowadził o. Kordian Szwarc OFM, znany z podróży z „mobilną rybą” oraz z działalności grupy „7 Aniołów”.

Po modlitwie południowej następuje czas na rozważenie tego co mówi do nas Pan. Rozważanie wybranego fragmentu Słowa Bożego. Po krótkim wprowadzeniu, każdy z nas miał okazję podzielić się swoim doświadczeniem, wiarą, swoimi przemyśleniami na temat żywego działania Ducha Świętego.

Workshop’s to nazwa warsztatów – spotkań tematycznych z interesującymi ludźmi na określony, ciekawy temat. W ramach spotkania odbyły się warsztaty do wyboru:

– Poznanie „od kuchni” pracy misjonarza ks. Czesława Wojciechowskiego w Hong Kongu
– Spotkanie z gośćmi, Zbigniewem Czajką i Janem Kostuch z „Homoviator”, którzy byli nominowani w kategorii Wyczyn Roku, w czasie tegorocznego Ogólnopolskiego Spotkania Podróżników KOLOSY w Gdyni, za ich rowerową pielgrzymkę śladami objawień fatimskich: z Fatimy do Gdańska przez Moskwę i Nordkapp
– o. Michał Kłosiński, jezuita oraz Ewa i Piotr Przedpełscy z Domu Miłosierdzia poprowadzili warsztat pt. „Bezradni wobec pokus?” Poznaj moc imienia Jezus w modlitwie. Warsztaty były okazją do poznania i osobistego praktykowania modlitwy uwolnienia metodą 5 kluczy Neala Lozano oraz modlitwy uwielbienia, co skutecznie pomaga w walce z pokusami i udaremnia wejście w sytuację powtarzającego się grzechu. W imieniu Jezus jest moc, która otwiera nas na życie w obfitości, o którym mówił Jezus.

Na koniec warsztatów wysłuchaliśmy świadectwa Bartka Krakowiaka – autora książki „Z buta do Maryi”, który opowiedział o swoim życiu, nawróceniu i niezwykłej podróży do Maryi z Polski do Medjugorie.

Trwając z młodymi na modlitwach i uczestnicząc we wszystkich punktach zajęć, podjęłyśmy się zadania niedzielnej animacji tańców i zabaw w czasie agapy.

Niedzielną Eucharystię, na której uczestniczyliśmy w parafialnym kościele pw. Św. Teresy od Dzieciątka Jezus, sprawował toruński Ordynariusz Ks. Bp Wiesław Śmigiel.