Młode Siostry naszej Prowincji miały w ostatnim czasie okazję przeżywać swoje skupienie w Gietrzwałdzie. Od czwartku (7.09) brały udział w konferencjach oraz dzieliły się swoimi przemyśleniami odnośnie listów Sługi Bożej Siostry Stanisławy Samulowskiej, które pisała do młodych sióstr. Dla wielu z nich stała się ona jeszcze bliższa.

Drugiego dnia miała miejsce wycieczka do Giżycka, podczas której Siostry „wypłynęły na głębię” statkiem. Przeprawa przez trzy jeziora i trzy kanały, przy śpiewie piosenek, była dobrą okazją do ewangelizacji wśród osób spotkanych na wodzie. Nie zabrakło też czasu na wspólną i osobistą modlitwę.

Klimat Gietrzwałdu, a także przygotowań do niedzielnego odpustu w sanktuarium Matki Bożej Gietrzwałdzkiej, sprzyjał wgłębianiu się w przemyślenia odnośnie objawień Maryi. Już w sobotę uroczystość rozpoczęła się o 21.00 Apelem Jasnogórskim, a następnie odmówionym, w miejscu objawień, różańcem. Następnie w Kościele miało miejsce uwielbienie, a także swoim świadectwem wiary podzieliło się dwoje młodych ludzi. Mimo późnej pory brały w nim udział dzieci, wiele osób młodych, a także starszych. O północy – Msza święta i procesja do źródełka. Wspólna modlitwa została zakończona dziesiątką różańca… A był to wstęp do kolejnego dnia. O 11.00 odbyła się uroczysta Msza święta odpustowa na polach przy źródełku.

Dni spędzone w Gietrzwałdzie były bardzo ubogacającym wydarzeniem. Każde dni skupienia są momentami ożywienia swojego ducha, a także duchowego odpoczynku. W czasie uroczystości odpustowych można było poczuć prawdziwą obecność żywego Kościoła i wyjechała z radosnym sercem przepełnionym nadzieją, ponieważ na uroczystości odpustowe przybyło tysiące pielgrzymów w różnym wieku. Był to piękny czas pogłębienia swojej relacji z Panem Bogiem, Matką Bożą Gietrzwałdzką, a także s. Stanisławą Samulowską.