Ekumeniczne Spotkanie w Grębocinie, jak młodzi sami określają, ma na celu pogłębianie więzi z Chrystusem Zmartwychwstałym i z ludźmi. Dzięki modlitwie z innymi można poczuć się członkiem jednomyślnej wspólnoty i bliżej Boga. W atmosferze otwartości i gościnności udaje się przekraczać różne bariery, dzielące ludzi uprzedzenia i różnice. To szkoła, gdzie można doświadczyć jak należy wzajemnie przyjmować i obdarować.

Wziąć udział w spotkaniu w Grębocinie koło Torunia, znaczy…
… przeżyć wspaniały weekend z chrześcijanami z całej Polski i nie tylko;
… modlić się razem z młodymi ludźmi śpiewem i w ciszy oraz dzielić się wiarą;
… doświadczyć gościnności rodzin Grębocina i okolic;
… doświadczyć obecność Boga w każdym człowieku;
… odkryć wspólnotę chrześcijan, wejść razem na drogę pokoju, ufności i nadziei między ludźmi…

Modlitwa, podobnie jak w Taizé, wyznacza rytm dnia i gromadzi wokół Chrystusa 3 razy dziennie. Piątkowy wieczór wśród kanonów adorujemy Krzyż, tuląc się do jego ramion. W kolejny wieczór zaproszeni są liczni goście, mieszkańcy Grębocina i chętni, aby razem celebrować liturgię światła.

W sobotę przedpołudniową konferencję biblijną poprowadził o. Kordian Szwarc OFM, znany z podróży z „mobilną rybą” oraz z działalności grupy „7 Aniołów”.

Po modlitwie południowej następuje czas na rozważenie tego co mówi do nas Pan. Rozważanie wybranego fragmentu Słowa Bożego. Po krótkim wprowadzeniu, każdy z nas miał okazję podzielić się swoim doświadczeniem, wiarą, swoimi przemyśleniami na temat żywego działania Ducha Świętego.

Workshop’s to nazwa warsztatów – spotkań tematycznych z interesującymi ludźmi na określony, ciekawy temat. W ramach spotkania odbyły się warsztaty do wyboru:

– Poznanie „od kuchni” pracy misjonarza ks. Czesława Wojciechowskiego w Hong Kongu
– Spotkanie z gośćmi, Zbigniewem Czajką i Janem Kostuch z „Homoviator”, którzy byli nominowani w kategorii Wyczyn Roku, w czasie tegorocznego Ogólnopolskiego Spotkania Podróżników KOLOSY w Gdyni, za ich rowerową pielgrzymkę śladami objawień fatimskich: z Fatimy do Gdańska przez Moskwę i Nordkapp
– o. Michał Kłosiński, jezuita oraz Ewa i Piotr Przedpełscy z Domu Miłosierdzia poprowadzili warsztat pt. „Bezradni wobec pokus?” Poznaj moc imienia Jezus w modlitwie. Warsztaty były okazją do poznania i osobistego praktykowania modlitwy uwolnienia metodą 5 kluczy Neala Lozano oraz modlitwy uwielbienia, co skutecznie pomaga w walce z pokusami i udaremnia wejście w sytuację powtarzającego się grzechu. W imieniu Jezus jest moc, która otwiera nas na życie w obfitości, o którym mówił Jezus.

Na koniec warsztatów wysłuchaliśmy świadectwa Bartka Krakowiaka – autora książki „Z buta do Maryi”, który opowiedział o swoim życiu, nawróceniu i niezwykłej podróży do Maryi z Polski do Medjugorie.

Trwając z młodymi na modlitwach i uczestnicząc we wszystkich punktach zajęć, podjęłyśmy się zadania niedzielnej animacji tańców i zabaw w czasie agapy.

Niedzielną Eucharystię, na której uczestniczyliśmy w parafialnym kościele pw. Św. Teresy od Dzieciątka Jezus, sprawował toruński Ordynariusz Ks. Bp Wiesław Śmigiel.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *